Współczesny świat zmusza nas do oszczędzania. Liczy się każda złotówka. Użytkownicy samochodów mocno odczuwają wzrost cen paliw. Co w takim razie należy zrobić, żeby samochód tak bardzo nie obciążał portfela? Oszczędna jazda to jeden z najczęściej praktykowanych sposobów. Czy wiesz w jaki sposób należy użytkować samochód, żeby zminimalizować koszty?

Dokładne planowanie podróży

Nie ma nic gorszego dla naszego baku niż poruszanie się po omacku. Kręte uliczki, które na koniec okazują się ślepe albo główne, ale zakorkowane drogi. Jeśli chcesz szybko i skutecznie stracić czas i pieniądze – wystarczy jechać przed siebie bez zastanowienia. Wcześniejsze zaplanowanie trasy lub ustalenie alternatywnego dojazdu do pracy to krok na drodze do sukcesu w oszczędzaniu. Bardzo pomocne są aplikacje do nawigacji funkcja wykrywania natężenia ruchu i planowania trasy. Jedną z nich jest np. Google Maps.

Jedź płynnie

Nie przyśpieszaj i nie hamuj bez potrzeby. Staraj się prowadzić samochód płynnie, z zachowaniem stałej prędkości. Ulica to nie tor wyścigowy. Przyśpieszenie w 5 sekund do setki nie zrobi na nikim wrażenia, a szczególnie na twoim portfelu. Zachowuj prędkość dostosowaną do natężenia ruchu drogowego w taki sposób, abyś mógł lekko zahamować tylko kiedy faktycznie musisz się zatrzymać (np. na światłach).

Dbaj o swój samochód

Brak regularnych przeglądów, niezadbany silnik, niedopompowane opony i zagracony bagażnik to wrogowie oszczędnej jazdy. To serce twojego samochodu decyduje o tym ile litrów paliwa spalisz podczas dojazdu do pracy. Warto więc, abyś zadbał o silnik (Dowiedz się więcej na temat rodzajów silnika i sprawdź jak o nie dbać). Regularny przegląd w sprawdzonym warsztacie to gwarancja mniejszego spalania. Warto także pozbyć się zbędnego balastu z samochodu. Im większa jego waga, tym więcej tracimy paliwa.

Zjeżdżaj z górki na biegu

Im ostrzejsze hamowanie tym więcej samochód zużyje energii, a to przełoży się na zużycie paliwa. W przypadku, kiedy spodziewamy się zjazdu z górki lub wchodzimy w ostry zakręt warto pamiętać o możliwości hamowania silnikiem. Używając biegów do zmniejszenia prędkości sprawimy, że zwolni on dużo łagodniej niż przy użyciu hamulców. Taki zabieg przełoży się na większą oszczędność paliwa, a w rezultacie pozwoli ulżyć naszemu portfelowi.

Wybieraj mniej oblegane trasy

Tak zwane „korki”, czyli zatory ruchu drogowego zabierają cenny czas i zmuszają nasz silnik do ciągłej, bezproduktywnej pracy. Warto wcześniej przeanalizować możliwe trasy alternatywne i skrócić czas dojazdu. Dzięki temu oszczędzimy nie tylko paliwo, ale również czas i nerwy.

Kontroluj opony

Stan opon wpływa na ergonomie korzystania z samochodu. Niezmiernie ważnym czynnikiem jest kontrola ciśnienia powietrza znajdującego się w ich wnętrzu. Brak odpowiednio utrzymanego stanu opon nie tylko negatywnie wpływa na komfort jazdy ale także stawia większy opór podczas jazdy, co odbija się na zużytym paliwie.

Kwestia okien podczas jazdy

Czy otwarte okna negatywnie wpływają na zużycie paliwa? Faktem jest, że otwarte okno zmniejsza aerodynamikę pojazdu, tym samym zakłócając jego jazdę. Powietrze dostające się do wnętrza pojazdu przez uchylone szyby generuje dodatkowy opór, który musi przezwyciężyć nasz silnik. Warto więc korzystać z klimatyzacji i wbudowanych nawiewów, a w trosce o własne zdrowie również kontrolować ich czystość.

Zmieniaj biegi z głową

Co to właściwie oznacza? Głównie brak opieszałości. Staraj się przechodzić dość szybko i płynnie na coraz wyższe biegi. Już przy prędkości 50 km/h staraj się mieć włączony 4 lub nawet 5 bieg. Każdy samochód posiada nieco inną rozpiętość biegów, dlatego warto korzystać z obrotościomierza, aby wyczuć kiedy najlepiej zmieniać bieg. A co, kiedy go nie ma? Wtedy wystarczy wsłuchać się w pracę silnika.