Poranne skrobanie szyb, zamarznięte drzwi, odśnieżanie auta, zimna kierownica i siedzenia – z tym kojarzy się większości kierowców sezon zimowy. Statystyki pokazują, że najwięcej wypadków drogowych zdarza się w ciągu pierwszych 15 minut jazdy. Właśnie wtedy, gdy nasza koncentracja jest rozproszona przez trudne warunki – nadmierne zimno, czy zaparowane szyby. Coraz bardziej popularny staje się system ogrzewania postojowego, który skandynawscy sąsiedzi traktują już jako standard. W jaki sposób działa ogrzewanie postojowe, jakie są jego rodzaje i ile kosztuje jego montaż?

ogrzewanie-postojowe

Ogrzewanie elektryczne

Najprostszym i najtańszym rodzajem jest elektryczne ogrzewanie postojowe.  W tej opcji, w silniku montujemy elektryczną grzałkę, a wewnątrz pojazdu grzejnik. Do tego systemu dołączany jest  programator lub pilot, które pozwolą ustalić godzinę, o której urządzenie rozpocznie swoją pracę.  Wadą tego systemu jest uzależnienie go od zewnętrznego źródła prądu, dlatego jest polecany przede wszystkim osobom posiadających garaż lub dom. Ceny ogrzewania elektrycznego zaczynają się już od 700 zł.

Ogrzewanie spalinowe

Droższą lecz wydajniejszą opcja jest zamontowanie ogrzewania spalinowego.  ten typ ogrzewania postojowego działa dzięki montowanemu małemu agregatowi grzewczemu, który działa niezależnie od silnika samochodu i bez potrzeby korzystania z zewnętrznego źródła prądu. Wykorzystuje układ chłodniczy samochodu i jego wentylacje, a zasila je paliwo pobierane ze zbiornika pojazdu.  Płyn chłodniczy przepływa przez urządzenie, które je ogrzewa. Następnie wraca do silnika, który jest ogrzewany płynem i znowu do urządzenia w zamkniętym obiegu. Jednocześnie ciepło jest rozprowadzane wewnątrz pojazdu dzięki układowi wentylacji.  W skład systemu ogrzewania wchodzi również  pilot, który pozwala zaprogramować urządzenie tak, by zdążyło przygotować samochód do jazdy na wyznaczoną godzinę. Pilot może mieć zasięg nawet do jednego kilometra. Niektóre zestawy umożliwiają również sterowanie urządzeniem za pomocą telefonu komórkowego.

Najpopularniejszym systemami ogrzewania spalinowego  jest Webasto, a jego ceny zaczynają się od 3000 zł.

Czy można zaoszczędzić inwestując w ogrzewanie postojowe? Z pewnością zaoszczędzimy czas na przygotowanie auta do jazdy zimą, a to szczególnie powinni docenić właściciele pojazdów z silnikami Diesel. To nie jedyna zaleta urządzenia. Przede wszystkim silnik zużywa się w mniejszym stopniu, gdy nie każemy mu startować w ujemnej temperaturze. A do tego nie trzeba będzie więcej skrobać szyb.