Od momentu powstania pierwszych samochodów specjaliści nieustannie dążą do poprawienia osiągów naszych pojazdów zwiększając ich moc, modyfikując silniki oraz inne ważne elementy pojazdów.

Czym jest chiptuning?

Efektem wieloletnich starań mechaników jest pojawienie się usługi zwanej chiptuningiem, której finalnym efektem powinno być ulepszenie osiągów samochodu poprzez modyfikację oprogramowania sterującego silnikiem. Proces ten jest ściśle związany z dobrze przeprowadzonym badaniem w hamowni (Więcej na temat hamowni obciążeniowej).

Od chwili pojawienia się pierwszych mikrokontrolerów, które przez szereg komend sterują pracą silnika i jego podzespołów proces zarządzania napędem realizowany jest cyfrowo, a nie jak kiedyś – mechanicznie.

Usługa chiptuningu polega na przechwyceniu sygnałów mikrokontrolera i zmodyfikowania ich w sposób jak najbardziej dostrojony do danego silnika.

Proces ten jest możliwy mimo gwałtownego rozwoju technologii tylko dlatego, że idea działania silników pozostaje niezmienna.

Efektem jest dostrojenie silnika

W przypadku chiptuningu niezbędne jest zrozumienie wszystkich zjawisk towarzyszących spalaniu paliwa. Prawidłowa analiza i odpowiednie umiejscowienie jej wyników w cyfrowym świecie mikrokontrolerów da efekty w postaci odpowiednio dostrojonego silnika, zwiększając tym samym jego osiągi.

Podstawą diagnostyki chiptuningu jest pomiar mocy. Analiza parametrów pracy silnika pozwala określić czy silnik w ogóle kwalifikuje się na podniesienie mocy. W toku określania tego parametru może okazać się, że napęd naszego samochodu potrzebuje stosownych naprawa, a nie regulacji.

W następnej kolejności przeprowadza się odczyt oprogramowania ze sterownika silnika. Etap ten zwany jest „wydobyciem”. Starsze samochody, korzystające z pamięci jednokrotnego zapisu, zostaną poddane procesowi mechanicznego wydobycia całego układu, z uwagi na to, że odczyt takiego kontrolera możliwy jest tylko w zewnętrznym programatorze. Nowsze pojazdy, wyposażone w uniwersalne złącze diagnostyczne (tak zwane OBD) nie wymagając ingerencji.

Chiptuning w RMotors

Pracownia chiptuningu RMotors wykorzystuje w pełni legalne i nowoczesne rozwiązania pozwalające na bezpieczny odczyt i zapis oprogramowania sterownika silnika.

Uwaga! Wystrzegaj się korzystających z nielegalnie zdobytego oprogramowania renomowanych producentów. Bez regularnych aktualizacji i wsparcia technicznego często dochodzi do uszkodzenia sterownika podczas zapisu, co zwiększa znacząco koszty modyfikacji.

Etap następny polega na modyfikacji oprogramowania, czyli zmiana parametrów pracy silnika samochodowego. Jest to najtrudniejsza część chiptuningu wymagająca dużej wiedzy na temat działania silnika oraz mechanizmów wykonawczych oprogramowania.

RMotors nieustannie dąży do zachowania najwyższej staranności podczas wykonywania tego etapu chiptuningu, współpracując z najlepszymi europejskimi firmami, stale aktualizujemy informację na temat struktury oprogramowania sterowników.

Proces dostrajania i modyfikacji parametrów silnika kończy się testem symulacyjnym na hamowni. Przed wydaniem samochodu przeprowadzana jest próba w warunkach drogowych.

Wraz z dostrojonym samochodem wydawane są również dokumenty potwierdzające otrzymane parametry silnika oraz wykonanie usługi chiptuningu.